Astăzi este Vineri, 04 Decembrie 2020

Pentru clientul nostru, companie germana de productie ce detine o fabrica in Sibiu, anuntam selectia pentru pozitia de SENIOR PROCUREMENT ENGINEER (STRATEGIC BUYER).

Asteptam CVurile celor interesati la adresa: candidati@recrutart.ro

Responsabilitati:

Strategic:

Organizarea si implementarea unei structuri pentru achizitia pe plan local a materialelor pentru unitatea de productie din Romania, in stransa colaborare cu departamentul de achizitii de la compania mama
Responsabil pentru proiectul „Local sourcing“, respectiv identificarea potentialilor furnizori pe piata pentru achizitia tuturor materialelor si serviciilor pe plan local
Identificarea si selectia independenta a furnizorilor prin analiza comparativa a ofertelor de pret, incheierea contractelor de achizitii pentru bunuri si servicii, avand in vedere asigurarea calitatii produsului final.
Managementul riscurilor: masuri de preventie, identificarea sistematica a riscurilor, analiza riscurilor, controlul riscurilor(analiza si gestionare), raportarea si monitorizarea continua a riscurilor
Controlling-ul achizitiilor: analiza ABC/XYZ, analiza diferentelor de pret a materialelor, analiza furnizorilor pe grupe de materiale, etc. – conform KPI

Operational:

Documentarea evolutiei proiectului „Local Sourcing“
Prelucrarea si analiza comparativa a ofertelor de pret
Planificarea aprovizionarii conform planului de productie, prin asigurarea cantitatilor de materiale necesare si respectarea termenelor de livrare.
Monitorizarea procesului de aprovizionare prin verificarea confirmarii comenzilor si respectarea termenelor de livrare
Rezolvarea reclamatiilor privind furnizorii

Cerinte:

Minim 3 ani experienta profesionala pe partea tehnica de achizitii intr-o companie de productie
Cunostiinte tehnice (inginer mecanic)
Constituie avantaj – cunoasterea pietei locale de achizitii in domeniul tehnic
Cunostiinte de utilizare a programelor MS Office, SAP
Abilitati de comunicare si negociere
Comunicare fluenta in limba engleza/Cunoasterea limbii germane constituie avantaj
Disponibilitate pentru deplasari interne si externe